• info@ferlitarim.com.tr
 • (+90) 324 642 81 42
 • (+90) 532 710 91 58
 • sa
  Poeple Slider
  Ferli Tarım
  Dalından Koparıldığı Kadar Taze

  Ürünleriniz Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Depomuzda İlk Günkü Tazeliğini Korur.

 • sa
  Poeple Slider
  Mevsimindeymiş Gibi...
  Taze Meyveler
 • sa
  Poeple Slider
  Ferli Tarım Soğuk Hava Deposu ile Hizmetinizdedir.
  Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Deposu

  Üretici dostu Ferli Tarım, Leziz Ürünler Sunar.

 • sa
  Poeple Slider
  Meyve ve Sebze Tedariğinde
  Adresiniz Ferli Tarım

Armut


Gülgillerden; çiçekleri beyaz bir ağacın meyvesidir. Sarı-yeşil arası renklerde, lifli, hazmı kolay ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. 

Ülkemizde de yetişmekte olan armutun bir çok çeşidi yetişmektedir. Armut her ne kadar neredeyse her mevsim bulunabilen bir meyve olmasına rağmen genelde sonbahar ve kış aylarında çıkmaktadır.

Özellike bol miktarda lif içermesi atmutun geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmasını sağlamaktadır. Armut bol miktarda A, C ve Ka vitamini içermektedir. Özellikle preslenerek suyunun çıkarıması A,B1,B2,B3, Bl vitaminlerinden maksimum derecede faydalanmamızı sağlar. Bu yüzden düzenli olarak armut tüketimi bir çok fayda sağlar.

Armutun Bilinen Faydaları: Susuzluğu keser. Kabızlığı önler. Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Nıkris (gut) ve romatizmada faydalıdır. Nezleye iyi gelir. Tükürük ifrazatını artırır. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmeleri tavsiye edilir. Zihni yorgunluğu giderir. Gebe kadınların kusmalarını ve mide bulantılarını azaltır. Anne ve çocuğun sağlıklı olmasını sağlar.

Armutun Diğer Faydaları: Armut kan basıncını düzenler,  ateşi düşürücü özelliği vardır, ateş düşürme işlemi için armut susyu da etkili olabilir, armut artrit ve diğer inflamasyonu  sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yaz aylarında nefes darlığı sorunları yaşayanlar armut tüketebilirler, aynı şelilde yaz aylarında boğaz ve sorulunum sorunları yaşayanlar için de faydalı olabilir.  Bütün bunların yanında armut cilt sağlığı için de faydalı bir besin kaynağıdır. Yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Armut cilt hastalıklarını önlemenin dışında, kırışıklıkları giderir, yağlı ciltlere karşı şifa kaynağı olabilir, akneye karşı etkilidir, cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun yanında dudak sağlığını da koruyabilir, çatlakarı ortadan kaldırır. Aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalıdır. Armut saçların köklerini besler ve kuvvetlendirir, kuru saçlara karşı ekili bir tedavi sunabilir, kırış ve kıvırcık saçları evcilleştirebilir. Bunun yanında saçlara yumuşaklık katar saç rengini değiştirebilir.

Armut Çeşitlerimiz

Santa Maria Armut
Etrusca Armut

 

 

 

kayisi