• info@ferlitarim.com.tr
 • (+90) 324 642 81 42
 • (+90) 532 710 91 58
 • sa
  Poeple Slider
  Ferli Tarım
  Dalından Koparıldığı Kadar Taze

  Ürünleriniz Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Depomuzda İlk Günkü Tazeliğini Korur.

 • sa
  Poeple Slider
  Mevsimindeymiş Gibi...
  Taze Meyveler
 • sa
  Poeple Slider
  Ferli Tarım Soğuk Hava Deposu ile Hizmetinizdedir.
  Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Deposu

  Üretici dostu Ferli Tarım, Leziz Ürünler Sunar.

 • sa
  Poeple Slider
  Meyve ve Sebze Tedariğinde
  Adresiniz Ferli Tarım

Nektarin


Nektarin kuzeni şeftaliden hem daha tatlı, hem de daha koyu renkli bir yapıya sahiptir.Nektarin şeftalinin tüysüz hali olan meyvedir. Nektarin, meyve elma gibi sertçe, fakat şeftali gibi tatlıdır.

Nektarin meyve özüdür… Ama halk dilinde ‘tüysüz şeftali’ ye bu isim verilmiştir. Anlamı Nektar’dan geliyor.  

Anavatanı Doğu Asya ve Çin olan nektarin, dünya üzerinde çok geniş bir yetişme alanına sahiptir. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesinde ve Bursa’da yetişir.  

Lifli olmasına karşın içerisinde yağ ve protein yok denecek kadar azdır. %86’sının su olması nedeniyle diyet dostudur.  Betakaroten bakımından oldukça zengindir.

A, B3, C, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi vitaminleri içerir. Besin değeri oldukça yüksektir. Nektarin taze tüketildiği gibi; meyve suyu olarak, kurutularak, konserve,  reçel,  marmelat ve komposto yapılarak da kullanılmaktadır. Kabızlığa faydalıdır,  idrar söktürür,  vücuttaki toksinleri temizler,  kramplara iyi gelir,  böbrek taşlarını düşürmede ve taş üremesini önlemede faydalıdır.  İçinde potasyum oranının yüksek olması nedeniyle kas gerginliklerine iyi gelir. 

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sindirim sistemini düzenler,  vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Vücudu toksinlerden arındırarak kanı temizler,  böbrek ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar,  düzenli olarak tüketilirse uyku bozukluklarına iyi gelir,  cildi pürüzsüzleştirir yumuşak ve lekesiz bir görünüm sağlar,  gözleri korur,  kan şekerini düzenler,  sırt ve eklem ağrılarına doğal çözüm olup yorgunluğa karşı iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, ağız kokusunu alır, bağırsak kurtlarını düşürür.


Nektarinin faydaları Nektarin lifli yapıya sahip yapısı bağırsak hareketlerini düzenler. Nektarin içerdiği A vitamini ile kansere karşı koruyucudur. Cilde yararladır. Cildi pürüz olmasına yardımcı olur. İçerdiği vitamin, minarellerden dolayı gözlere, sindirim sistemine ve ciğerlere de faydalıdır. İçerdiği karbonhidrat nedeniyle özellikle diyet yapanların bolca tüketmesi önerilir. Üstelik diyabet hastaları için de büyük yardımcıdır. Nektarin içerdiği C vitamini ile sırttaki doku bozukluklarına ve eklem ağrılarına en doğal çözüm sunar. Diğer taraftan yorgunluğa ve sıkça görülen bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Kanayan diş etlerinin tedavisinde faydalıdır. Kemikleri ve kasları bir arada tutan “yapıştırıcı” özellikli kolajen gelişiminde de önemli yer tutar. Nektarin içerdiği magnezyum ile kalbin sağlıklı işlevine yardımcı olur. Bu mineralin eksikliği kalp krizlerine ve ani ölümlere neden olan koroner vazospazm ile bağlantılı. İçerdiği Fenol ile kalp dostudur. Kalbi güçlendirir.

 

kayisi