• info@ferlitarim.com.tr
 • (+90) 324 642 81 42
 • (+90) 532 710 91 58
 • sa
  Poeple Slider
  Ferli Tarım
  Dalından Koparıldığı Kadar Taze

  Ürünleriniz Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Depomuzda İlk Günkü Tazeliğini Korur.

 • sa
  Poeple Slider
  Mevsimindeymiş Gibi...
  Taze Meyveler
 • sa
  Poeple Slider
  Ferli Tarım Soğuk Hava Deposu ile Hizmetinizdedir.
  Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Deposu

  Üretici dostu Ferli Tarım, Leziz Ürünler Sunar.

 • sa
  Poeple Slider
  Meyve ve Sebze Tedariğinde
  Adresiniz Ferli Tarım

Şeftali


Transvalya şeftali :
Meyve ağırlığı ortalama 200-250gr aralığındadır. İyi seyreltme ve iyi bakım sonucu meyve ağırlığı 300-350gr aralığında olabilmektedir. Meyve eti serttir. Raf ömrü uzundur. Çekirdek etten kolayca ayrılır. Hasat sonrası nakliyat sarsıntısından etkilenmez, aroması güzel, şeker oranı düşüktür. Orta erkenci çeşittir. Hasat zamanı  20 Mayıs – 10 Haziran arasındadır.


Floret şeftali :
Çok erkenci bir çeşittir, meyve kabuk rengi %80 civarında kırmızıdır. Eti serttir. Meyve et rengi sarıdır. Meyve ağırlığı 90-130gr aralığındadır. İyi seyreltme ve iyi bakım sonucu 150gr kadar olabilir. Hasat tarihi 10 Nisan-20 Nisan aralığıdır.

Şeftali
 tadı, kokusu yanı sıra A,B ve C vitamini ve potasyum açısından çok zengin bir meyvedir. İçinde aynı zamanda bol mineral bulunması bakımından çok da sağlıklıdır. Şeftali kabuğu ile tüketilirse vücudumuza faydası çok olmaktadır. Tüm mineral ve vitaminler kabuğa yakın yerlerde bulunur. Şeftali seçiminde sert olan ve alt kısmı sarı veya altın rengi olanlar taze olanlardır.

floret seftali

ŞEFTALİ'NİN ÖZELLİKLERİ
Şeftalinin içeriğinde bulunan vitaminler, A vitamini, ve B grubu vitaminler; ve C vitaminidir. Bununla birlikte, şeftalinin içeriğinde bulunan diğer bileşenler: doğal şeker, yağ, karbonhidrat, protein, lif, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir… ve diğer yararlı bileşenler, şeftalinin içeriğini oluşturmaktadır.

Şeftalinin Faydaları: Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Basur şikâyetlerini azaltır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını eritir. Ağız kokusunu giderir. Cildi nemlendirir ve canlandırır.

Kemikleri güçlendirirken, kemik sağlığını düzenler. Beyinde sinir hücresi oluşumunu arttırır ve unutkanlığın önüne geçer. Kansızlığa engel olur. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Özellikle hamilelere tavsiye edilir. İçinde ki kalsiyum ve folik asit sayesinde bebek gelişimini sağlıklı hale getirir.

Şeftali göz sağlığı için olan olumlu etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Şeftalinin faydalarından bir diğeri de böbreklerde bulunan kum ve taşın dökülmesine sağladığı katkıdır. İdrar yollarını temizlemek de şeftalinin faydaları arasında yer alırken, şeftali aynı zamanda, safra kesesi ile birlikte böbreklerin düzenli çalışmasını da olanaklı hale getirmektedir.

Şeftalinin yararları arasında yer alan bir diğer nokta ise kanı temizleme etkisidir.

Kabızlık sorununun giderilmesi şeftalinin yararları arasında sayılacak bir diğer madde iken, bağırsakların yumuşak tutulması, sindirimin kolaylaştırılması ile birlikte hazmın rahat gerçekleştirilmesi… gibi pek çok unsurun, şeftalinin yararları arasında yer aldığından söz edebiliriz.

Şeftalinin kalorisinden söz etmemiz gerekirse, şeftalinin kalorisi, 100 gram şeftali için 46 olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

 

 

kayisi